رنگ اکریلیک چیست

اگر به دنبال رنگی  برای نقاشی ساختمان خود هستید که نسبت به رنگهای پلاستیک و روغنی مزیت های فراوانتری دارد میتوانید از رنگ اکریلیک استفاده کنید. چرا که این نوع رنگ که به تازگی وارد عرصه رنگ و ساختمان سازی شده بسیار پرطرفدار و کاربردی می باشد. در ادامه به توضیح درباره رنگ اکریلیک میپردازیم .
رنگ اکریلیک نوعی پلاستیک پلیمری است که پایه آب دارد یعنی برای رقیق کردن آن از آب استفاده میشود. به همین دلیل فاقد مواد مضر برای طبیعت و انسان میباشد. و بدون بو و با سرعت زیر یکساعت خشک میشود و آماده مراحل بعدی کار میشود.
مواد تشکیل دهنده رنگ اکریلیک از مواد پلیمر می باشد به همین دلیل بعد از خشک شدن لایه ای مقاوم در برابر نفوذ آب ایجاد می کند. کیفیت نقاشی ساختمان با رنگ اکریلیک بر اساس مقدار و کیفیت رزین استفاده شده، متفاوت میباشد.

رنگ اکریلیک چیست
رنگ اکریلیک چیست

انواع رنگ اکریلیک برای نقاشی ساختمان

رنگ اکریلیک نیز مانند رنگ روغنی دارای انوع خاصی است که به صورت براق - نیم براق و مات در بسته بندی های مختلف به صورت قوطی ، تیوبی در بازار موجود می باشد. نقاشی ساختمان با رنگ اکریلیک بر روی انواع سطوح قابل استفاده است. و معمولا با غلتک کاربردی تر است چرا که قلمواز خود رد به جا می گذارد. همانطور که گفته شد میتوانید رنگ آکریلیک را برای سطوحی همچون گچ - آجر - سیمان و یا هر سطحی دیگر که صاف و سیقلی است، استفاده کرد. قیمت نقاشی ساختمان با رنگ اکریلیک با توجه به مات، براق و یا نیمه براق بودن آن بسیار متفاوت است. علاوه بر این موضوع شرکت تولید کننده ی رنگ نیز روی قیمت آن تاثیر می گذارد.

رنگ اکریلیک براق

رنگ آکریلیک براق که بر پایه رزین اکریلیکی تولید شده که از براقیت بالایی برخوردار میباشد، اما به اندازه رنگ روغنی براق نیست. مواد ترکیب شده در رنگ اکریلیک براق از پیگمنت دی اکسید تیتانیوم میباشد. رنگ اکریلیک براق بسیار مقاوم و کاملا قابل شستشو است. از این نوع رنگ در سطوح صاف و سیقلی میتوانید استفاده کنید. این سطوح میتواند سیمانی - چوبی و یا گچی باشد. البته به دلیل مقاومت زیاد سایش در برابر آب، رنگ اکریلیک براق بهترین گزینه برای نمای خارجی ساختمان است.

رنگ اکریلیک مات

این نوع رنگ نیز بسیار کاربردی میباشد اما دارای معایبی است. و آن این است  پوشانندگی خوبی نسبت به براق ندارد. و اینکه قدرت شستشوی نسبت به رنگ براق کمتری دارد. اما از رنگ اکریلیک مات برای زیر کاری و یا رنگ درب های که با آب ارتباط مستقیم ندارد میتوان استفاده کرد. اما گاهی اوقات به دلیل ارزانتر بودن این نوع، کارفرما رنگ مات را ارجع تر از رنگ براق میداند. در نتیجه از رنگ اکریلیک مات برای نقاشی ساختمان خود استفاده میکند.

رنگ اکریلیک نیم براق

رنگ نیم برق یا نیم مات تشکیل شده از دو رنگ اکریلیک براق و مات است. که به نسبتهای مساوی که استاندارد خاصی دارد ادغام میشود. این نوع رنگ بسیار کاربردی و به صرفه میباشد چرا که هم مقاومت خوبی دربرابر شستشو دارد هم پوشانندگی خوبی را ارائه می دهد. رنگ اکریلیک نیم مات برای داخل ساختمان مخصوصاً بر روی سطوحی مانند گچ و سیمان بسیار حرفه ای عمل میکند.

رنگ اکریلیک نیم براق
رنگ اکریلیک نیم براق

تفاوت رنگ اکریلیک با رنگ روغنی

در مطالب قبلی اطلاعاتی درباره رنگ اکریلیک و مزیتهای آن نسبت به رنگ روغنی صحبت کردیم. اما در ادامه اطلاعات کلی درباره تفاوتهای رنگ اکریلیک با رنگ روغنی به صورت کلی تر توضیح خواهیم داد. رنگ روغنی از قدیمیترین رنگها در ساختمان سازی بود و هست که مورد استفاده تقریبا برای همه سطوح مانند دیوار- سقف - درب و پنجرها می باشد. رنگ روغنی از موادی یا روغنی به اسم بذر کتان درست شده که پایه آن با مواد شیمیای میباشد. و برای رقیق شدن از نفت و تینر استفاده میشود و به همین خاطر رنگ روغنی دارای بوی ناخوشایندی است که موجب آزار و اذیت افراد میشود. همچنین زمان خشک شدن این نوع رنگ کمی طولانی است. همچنین قابل شستشو بودن و دیر زرد شدن از مزیتهای رنگ روغنی است.
اما رنگ اکریلیک نیز مانند رنگ روغنی خاصیتهای دارداز جمله اینکه به عنوان دوست دار طبیعت شناخته شده است. چرا که پایه رنگ اکریلیک آب میباشد به همین دلیل هیچ گونه بوی ندارد و به دلیل زود خشک شدن از مزیت خاصی نسبت به رنگ روغنی میباشد. همچنین رنگ اکریلیک قابل شستشو میباشد . از مزیتهای رنگ اکریلیک که باعث محبوبیت آن شده تنوع رنگ بندی کامل آن نسبت به رنگ روغن است.