رنگ پلاستیک چیست

رنگ پلاستیکی یک نوع ترکیبات شیمیایی است که برای رنگ آمیزی پلاستیک استفاده می شوند. این ترکیبات به شکلی از رنگها و رنگدانه ها تولید میشود که به وسیله ماده ای به نام رزین برای نگهداشتن ذرات رنگدانه به هم و چسبندگی به سطح رنگ استفاده میشود.
برای استفاده از رنگ پلاستیک معمولاً از پلی کربناتها ، پلی استایرن و پلیمرهای اکریلیک استفاده می شوند. نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک با قدمت زیادی در ایران و دنیا بوده اما شناخت خود رنگ پلاستیک میتواند در انتخاب مشتری برای نقاشی مثمر ثمر باشد

نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک
نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک

ویژگی های رنگ پلاستیک برای نقاشی ساختمان

نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک باید در شرایط مختلف جوابگوی هر سلیقه ای باشد، برای مثال ترکیبات رنگ باید از نظر شیمیایی با رزین پایه مطابق استاندارد کنسرسیوم بین المللی رنگ سازگار باشد ، همچنین از نظر شیمیایی پایدار باشد و قادر به تحمل تنش و دما (پایداری گرما) در فرایند ساخت باشد و به اندازه کافی بادوام بوده تا با طول عمر محصول مطابقت داشته باشد.

نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک یکی از کاربردی ترین رنگهای مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز می باشد. همچنین به دلیل ارزانتر بود و تنوع رنگ بندی در ایران بیشترین مصرف را نقاشی ساختمان دارد. رنگ پلاستیک به دو دسته نیم پلاستیک و تمام پلاستیک تقسیم میشود که میتواند در تعیین این دو دسته فاکتورهای مختلفی از جمله هزینه بررسی شود.

تفاوت رنگ تمام پلاستیک و نیمه پلاستیک

با توجه به این اینکه رنگ پلاستیک به دو دسته تقسیم میشود میتوانید حدس بزنید که کیفیت و قیمت دو آیتم برای متمایز کردن آن وجود دارد. رنگ تمام پلاستیک به تبع دارای کیفیت بهتر از نیمه پلاستیک است. همچنین از مقاومت بالاتری در برابر آب نسبت به رنگ نیمه پلاستیک دارد. گاهی در باره نقاشی ساختمان با رنگ تمام پلاستیک چنین میشنویم که قابل شستشو است. اما در واقع چنین چیزی وجود ندارد. لازم به ذکر است منظور از قابل شستشو با پارچه نم دار میتوانید رنگ تمام پلاستیک را تمیز کنید. در مقابل رنگ نیمه پلاستیک نسبت به آن مقاومت کمتر دارد اما ارزانتر و به صرف تر از تمام پلاستیک میباشد.

روش کار نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک به دلیل داشتن پایه آب یعنی ساختار اصلی آن از آب تشکیل شده در نتیجه برای رقیق کردن از حلال های نفتی استفاده نمیشود. واین خود یک مزیت نسبت به رنگ روغنی می باشد چرا که بوی کمتری دارد. همچنین لازم به ذکر است رنگ پلاستیک را نمی توان بر روی هر سطحی مانند فلزات و چوب استفاده کرد . همانطور که هر کاری نیازمند اقدامات اولیه است، نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک نیز بر همین منوال است. اولین کاری که باید برای اجرای رنگ کردن انجام داد این است که وسایل محل مورد نظر یا تخلیه شود یا اینکه بر روی آنها پلاستیک کشید شود. همچنین روزنامه کردن شیشه ها و چسپ کاری کلید پریز ها یا جدا کردن آنها به صورت موقت انجام شود. و اقداماتی مهمتر بابت کف ساختمان از لازمات میباشد. که مجموعه oilcolor به این نکات بسیار اهمیت میدهد و رضایتمندی کار فرما را در نظر میگیرد.

اجرایی نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک

اجرای نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک

همانطور که در پاراگراف قبل توضیح دادایم قوطی رنگ پلاستیک را با مقداری آب رقیق کنید. به این شکل که ۸ قسمت رنگ را در یک و نیم قسمت آب بسته به وزن رنگ را مخلوط کنید تا کاملاً یکدست و صاف شود. اگر سطح کار ناهمواری و خراشیدگی دارد باید با بتونه آن را اصلاح کنید . بعد از خشک شدن بتونه باید آن را سمباد کشی کنید تا صیقلی شود. بعد از آن یک مرحله از رنگ پلاستیک را به وسیله غلتک اجرا میکنید . بعد از خشک شدن اگر ناهمواریهای باشد به وسیله بتونه آن را یکدست میکنیم و دوباره رنگ را تمدید میکنید. اگر نیاز داشت بعد از خشک شدن دوباره قسمتهای که بتونه خورده دوباره رنگ آمیزی میکنید.