رنگ روغنی چیست

رنگ روغنی یک ماده شیمایی است که پایه آن از روغن میباشد. در قدیم این روغن به صورت طبیعی به اسم بزرک در ترکیبات اولیه رنگ استفاده میشوده. اما در حال حاضر روغن مورد استفاده در رنگ ها از مواد شیمایی درست میشود . این تغییرات به عمل آمده در ترکیبات رنگ امروزی میتواند هم خوب هم بد باشد. چرا که ترکیبات شمیایی در کیفیت رنگهای امروزی دوام بیشتری را به وجود آورده و همچنین بوی ناخوشایند رنگ مدتی میتواند آزار دهنده باشد. اما لازم به ذکر است نقاشی ساختمان با رنگ روغنی به دلیل دوام و مقاومت بالا که دارد بسیار کاربردی تر از رنگ پلاستیک است.

رنگ روغنی چیست
رنگ روغنی چیست

انواع رنگ های روغنی پر مصرف

در حال حاضر ترکیبات شیمایی رنگها همانطور که اشاره کردیم بر پایه روغن های شیمایی مانند رزین های آلکید هستند. که به صورت سه نوع رنگ روغنی مات ، رنگ روغنی نیمه مات (گاهاً به آن نیم براق هم گفته میشود)، رنگ روغنی براق تقسیم شده است. که  انواع رنگهای روغنی پر مصرف را به وجود می آورند. در ادامه به معرفی هر کدام از این دسته ها می پردازیم تا شما خوانندگان محترم تفاوت آنها را به درستی درک کنید. وفرق نقاشی ساختمان با رنگ روغن و دیگر رنگها را بدانید.

رنگ روغنی مات

رنگ روغن مات یکی از زیر مجموعه های رنگ روغنی میباشد که در نقاشی ساختمان از ان استفاده میشود. این رنگ به دلیل داشتن پوشش دهی بسیار خوب برای سطوحی مثل سقف یا دیوار ها که معمولا دارای برجستگی ها و ناهمواریهایی ریزی هستند، استفاده میشود. چرا که رنگ روغنی براق به دلیل داشتن بازتاب نور باعث نمایان شدن ناهمواریها میشود . همچنین لازم به ذکر است این نوع رنگ معایبی دارد که در اینجا به آن اشاره میکنیم تا شناخت شما از رنگ روغنی مات کامل شود. یکی از ضعف های آن، شستشوی  نسبت به رنگ روغنی براق کمتر است. و یا اینکه این نوع رنگ مخصوص هر نوع سطحی نمیباشد فقط کاربرد آن بر روی دیوار یا سقف است.

رنگ روغنی براق

رنگ روغنی براق به دلیل روغن استفاده شده در ساختار آن با حلالهای شیمیایی رقیق میشود .که این میتواند باعث بوی نامطبوع تا مدتها باشد . کاربرد رنگ روغنی براق در رنگ آمیزی درب و پنجره و نرده ها و کابینهای فلزی میباشد.همچنین به دلیل پوشش دهی و مقاومت بیشتر نسبت به رنگ مات قابل شستشو است.همچنین از معایب آن میتوان به، هزینه نسبتا بیشتر از رنگ مات اشاره کرد. و یا اینکه دیرتر خشک میشود.

رنگ روغنی براق
رنگ روغنی براق

رنگ روغنی نیمه براق

ترکیب نسبی ۴۵ به ۵۵ درصدی مخلوط رنگ روغنی براق با رنگ روعنی مات را رنگ نیمه براق (نیم مات) گویند. رنگه نیمه براق به دلیل داشتن رنگ روغنی براق در ترکیباتش قابل شستشو است. و همچنین به دلیل داشتن پایه آب، بدون بخار سمی و بوی نامطبوع میباشد. و مناسب برای رنگ آمیزی دیواره ها و سقف و همچنین فلزاتی که سطح آنها با ضد زنگ پوشیده باشد، نیز کاربرد دارد. همچنین از دیگر مزیتهای رنگ نیمه مات سرعت خشک شدن بالا وپوشش دهی مناسب است.

ویژگی های رنگ روغنی برای نقاشی ساختمان

همانطور که در پاراگرافهای قبلی اطلاعاتی درباره انواع رنگه های روغنی و دسته بندی های آن گفته شد، در این بخش قصد داریم درباره ویژگیهای رنگ روغنی را به طور کلی صحبت کنیم

اگر بخواهیم از نظر قدمت رنگ ها را بدانیم باید گفت رنگ روغنی قدیمی تر و پر کاربرد تر از رنگ پلاستیک میباشد.ویژگی های رنگ روغنی شامل:
- ضد آب و قابل شستشو بودن است
- کاربرد رنگ روغنی نسبت به رنگ پلاستیک بیشتر است چرا که در فضاها و سطوح مختلف استفاده میشود.
- مناسب برای ضد خوردگی بر روی فلزات استفاده شود
- پوشش دهی بسیار بالایی نسبت به رنگ پلاستیک دارد

نقاشی ساختمان با رنگ روغنی

در قسمتهای قبلی درباره انواع رنگ روغنی - ویژگیهای نقاشی ساختمان با رنگ روغنی - تفاوت هزینه ها - مزیت و معایب آنها صحبت کردیم در این بخش قصد داریم آموزش نقاشی ساختمان با رنگ روغنی را برای شما توضیح میدهیم تا بتوانید هم اطلاعاتی داشته باشید و یا اینکه اگر خودتان قصد دارید دستبکار شوید و اتاقی در منزل خود را نقاشی کنید. با ما باشید با روش کار نقاشی ساختمان...

روش کار نقاشی ساختمان با رنگ روغنی

روش کار نقاشی ساختمان با رنگ روغنی

نقاشی ساختمان با رنگ روغن با ابزارهای مانند قلمو - غلطک یا پیستوله انجام میشود. اما بستگی دارد که برای چه چیزی استفاده شود. مثلا اگر میخواهید درب را رنگ کنید میتوانید آن را در فضایی آزاد گذاشته و به وسیله پیستوله رنگ کنید. پیستوله به علت پخش گرده رنگ معمولا در فضایی بسته قابل استفاده نیست. و یا اینکه اگر بخواهید از قلمو استفاده کنید میتوانید برای دیوارها ، سقف و حتی درب و چهارچوب استفاده کنید. اما در داخل ساختمان بیشترین کاربرد را در قسمتهای کنج و زوارهای درب و چهارچوب استفاده دارد. قلمو از لحاظ اندازه به چند دسته تقسیم میشود. که این اندازه ها بر اساس شماره تقسیم میشود. و با توجه به مکان مورد نظر قلموی خود را انتخاب میکنید. همچنین غلطک در رنگ روغنی نیز برای دیوارها و درب استفاده میشود که در رنگ روغنی از غلطک باریک استفاده میشود.

آماده سازی رنگ روغنی برای نقاشی ساختمان

اولین قدم بعد از تهیه ابزاری برای رنگ کردن نوبت به خریدن رنگ مناسب میباشد. اگر رنگ مورد نظر در کاتالوگ فروشنده موجود باشد که کارتان بسیار راحت است. اما اگر رنگ مورد نظر در کاتالوگ نباشد باید آن را درست کنید که خود مستلزم تجربه دقیق میباشد. بعد از انتخاب رنگ باید آن را رقیق کنید که به وسیله تینر میتوانید رنگ را رقیق کنید تا حدی که نه سفت باشد نه خیلی آبکی.

شروع به کار با رنگ روغنی

در هر صورت قبل از شروع نقاشی  باید سطح مورد نظر صاف باشد که به وسیله بتونه و سمپاده انجام میشود. بعد شروع به کار میکنید لایه اول را زده و ۲۴ ساعت برای خشک شدن زمان میبرد بعد از آن لایه دوم را نیز نقاشی کرده و ۲۴ زمان بگذرد و مرحله سوم را انجام دهید. و این پایان کار است. امیدوارم مورد نظر واقع شده باشد.